close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 września 2017

  W ramach akcji Narodowego Czytania trzy polonijne ośrodki w Odessie zorganizowały w dniu 2 września 2017 r. wydarzenia wspólnego czytania „arcydramatu” Stanisława Wyspiańskiego.

  W pierwszą sobotę września „Wesele” czytane i wystawiane było niemalże w całej Odessie – w szkole nr. 121 przy ulicy Tołstoja, w siedzibie organizacji „Polska Nuta” przy ul. Nieżyńskiej oraz w Publicznej Bibliotece im. M. Hruszewskiego, gdzie inscenizacji dramatu dokonali członkowie odeskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie im. Adama Mickiewicza.

   

  W szkole nr. 121 uczniowie pani Ludmiły Potapowej z ogromnym zaangażowaniem i kunsztem aktorskim zaprezentowali przed konsulami Andrzejem Szmidtke oraz Jarosławem Galubą najbardziej znane sceny  „Wesela”.  Występy młodych aktorów zostały poprzedzone prelekcją Pani Ludmiły na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

   

  Z imponującą energią po raz pierwszy w akcję Narodowego Czytania włączyła się organizacja „Polska Nuta” W nowej siedzibie organizacji na Narodowe Czytanie przybyło ponad 50 osób. Na wstępie niezwykle interesujący wykład o twórczości autora „Wesela” przeprowadziła Pani Sonia Pajgert. Następnie odczytu pierwszego aktu dramatu dokonali uczniowie szkoły polonijnej przy Polskiej Nucie. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił ksiądz Jan Dargiewicz.

   

  Trzecie z wydarzeń zostało zorganizowane przez Związek Polaków na Ukrainie oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie. W Bibliotece Publicznej im. M. Hruszewskiego Pani Sylwia Cichoń oraz Pani Swietłana Zajcewa-Wielikodna dokonały prelekcji na temat dorobku artystycznego i życia Stanisława Wyspiańskiego. W kolejnym punkcie programu licznie zgromadzona publiczność odśpiewała tradycyjne polskie pieśni weselne i obejrzała inscenizację 2 aktów dramatu w wykonaniu członków ZPU.

   

  Narodowe Czytanie „Wesela” w Odessie należy uznać za ogromny sukces polskich organizacji.  Wysoki poziom artystyczny oraz niezwykłe zaangażowanie organizatorów w promocję Narodowego Czytania przełożyło się na duże zainteresowanie ze strony publiczności. Cel jaki przyświeca akcji Narodowego Czytania jakim, jest przypominanie Polakom i Polonii o tym jak ważna jest nasza ojczyzna, nasze wspólne, nadrzędne dobro, z całą pewnością został zrealizowany!

   

  Serdecznie gratulujemy i dziękujemy organizatorom Narodowego Czytania „Wesela” w Odessie!

  20170902_135332
  20170902_135800
  20170902_140230
  20170902_140345
  DSC_0902
  20170902_134726

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: